Åbningstider
Hvad er web 2.0?
Web 2.0 er et meget omtalt emne for tiden - men hvad er det og hvad kan man bruge det til? Denne måneds tema hjælper med begge dele.
Hvad er web 2.0?
Wikipedia, som selv er en web 2.0-hjemmeside, beskriver det således:
Web 2.0, a phrase coined by O'Reilly Media in 2004, refers to a supposed second-generation of Internet-based services — such as social networking sites, wikis, communication tools, and folksonomies — that let people collaborate and share information online in previously unavailable ways. O'Reilly Media, in collaboration with MediaLive International, used the phrase as a title for a series of conferences and since 2004 it has become a popular (though ill-defined and often criticized) buzzword amongst certain technical and marketing communities.
Kilde: Wikipedias artikel om web 2.0
Du kan besøge O'Reillys hjemmeside her, og læse meget mere om Web 2.0.
Så hvordan kan man forklare det med eksempler?
Et eksempel kunne netop være leksika på Nettet.
Hvor store leksika på Nettet, f.eks. Britannica Online og Nationalencyklopædien fra Sverige (begge kan man få gratis adgang til på Gentofte Bibliotekerne) er udarbejdet af en række redaktører, så er der nu kommet et leksikon på Nettet kaldet Wikipedia, hvor alle kan bidrage med artikler.
Wikipedia er også kommet i dansk version, som er ikke er som omfangsrig som den engelsksprogede. Se f.eks. artiklen om web 2.0, som i skrivende stund er meget kortere end den engelske.
I Wiki'er har alle altså mulighed for at skrive nye artikler og rette i eksisterende artikler.
Gaffa har også lavet en Gaffapedia, hvor alle kan bidrage til at lave et dansk musikleksikon på Nettet.
Og det er netop et af kendetegnene ved web 2.0 - alle kan deltage og bidrage med indhold.
Et andet eksempel på forskellen mellem web 1.0, som man kan kalde det traditionelle Internet, og det nye web 2.0, er weblogs. Hvor mange førhen havde en personlig hjemmeside, så har mange nu i stedet en blog. I en weblog skriver man indlæg, lidt ligesom en dagbog, og andre kan kommentere de ting man har skrevet i sin blog. Igen - alle kan deltage.
Meget ofte kan man gratis lave sig en blog på Nettet, så det er meget lettere at lave en webblog end en personlig hjemmeside. Læs mere om weblogs, eller blogs, som de også bare kaldes, i vores tidligere tema.
Du kan lave din egen blog på smartlog.dk, blogger.com eller på et af de mange andre blogsites.
Gode web 2.0-sider
Flickr
Flickr.com er et andet typisk web 2.0 eksempel. Her kan man give adgang til ens egne billeder. Man kan vælge om alle skal kunne se billederne, eller om kun dem på din venneliste må se dem. Man kan angive tags (beskrivende ord) for billederne, og det er muligt for at andre at kommentere billeder. Der ligger mange forskellige slags billeder - alt lige fra private billeder af børn og familiefester til professionelle fotos.
Man kan bruge lang tid på at finde sjove og flotte fotos. Se f.eks. dette billede af vandmænd, som har fået en masse kommentarer, eller dette fra Tibet, eller dette fra Tokyo, eller...
del.icio.us
Her kan man oprette henvisninger til sites man synes godt om og selv tildele dem tags (beskrivende ord). Så kan man se, hvor mange der også har lavet henvisninger til de sider man godt kan lide. Her kan du f.eks. hvor mange der henviser til sider omkring web 2.0, og hvor mange der henviser til hver enkelt af dem.
Go2web2.0
Imponerende og flot website, som har lavet en grafisk oversigt over alle - siger de selv - web 2.0 sider på Nettet. Alle sider har en kort beskrivelse og link til sitet.
Et rigtigt godt sted at starte, mår du vil finde web 2.0 hjemmesider.
YouTube.com
Siden blev for nyligt købt af Google for intet mindre end 9,8 milliarder kroner. Siden er en af de mest populære sider på Nettet for tiden. På siden kan man vise sine egne videoer for andre, og man kan også kommentere og give dem et antal stjerner disse videoklip. Her kan du se dagens mest sete videoer på Youtube.
En af de mest populære brugere på Youtube er geriatric1927, en mand født i 1927. Du kan se hans første video her (som i skrivende stund er blevet set 2.009.837 gange) eller nedenfor og de øvrige her. Denne ældre mand har i skrivende stund fået omkring 6.000 kommentarer fra andre brugere på Youtube.com.
Som man altså kan se, så er det fællesskab og kommunikation der bedste kendetegner web 2.0.
Mon ikke du også vil være med i den kommunikation der allerede foregår?
Bibliotek 2.0
Affødt af web 2.0 taler man nu også om bibliotek 2.0.
Kort fortalt betyder det, at man benytter web 2.0 tanker om hele biblioteket, både omkring indretningen af biblioteket, opbygningen af de databaser man kan søge i, bibliotekernes hjemmesider og meget andet. Der spændende tanker, og det kommer helt sikkert til at præge bibliotekernes udvikling de kommende år.
Du kan læse mere om bibliotek 2.0 på dansk her eller på engelsk her.
Nikolaj Lind Christensen - Lagt online 1.11.2006
